
- Szczegóły
- Kategoria: Liturgia
- Odsłony: 4399
Nasz świat jest Bożym stworzeniem. A sakrament Eucharystii znajduje się w samym centrum naszego chrześcijańskiego życia. Daje nam jedyną w swoim rodzaju możliwość nawiązania głębokiej łączności z Bogiem i z całą materialną rzeczywistością. Proponujemy tutaj teksty, które można wykorzystać w trakcie Mszy św., aby jak najpełniej wyrazić w modlitwie nasze doświadczenie świata jako Bożego stworzenia.
- Szczegóły
- Kategoria: Liturgia
- Odsłony: 4182
Różaniec to jedna z najbardziej popularnych modlitw na świecie, znana w różnych formach w wielu religiach świata, w Kościele katolickim szczególnie często celebrowana w październiku. Warto zatem przypomnieć opracowanie kilka lat temu w gronie REFA teksty różańcowe. Rozważając tajemnice zbawcze razem z Maryją, naszą przewodniczką w duchowej pielgrzymce wiary, możemy w swoje intencje modlitewne włączać potrzeby nasze i naszych bliźnich. Oto część radosna i świetlista oraz prośby licznych ekologów i przyrodników. Módlmy się zatem, abyśmy umieli przez świat przyrody dostrzegać Jego Stwórcę, dbać o niego i wybierać nieagresywny styl życia.
- Szczegóły
- Kategoria: Liturgia
- Odsłony: 11118
Czy istnieje modlitwa za zwierzęta? Przecież one od zawsze towarzyszą człowiekowi - służą pomocą w pracy, zapewniają pożywienie, są pociechą w życiu. Zgodnie z planem Boga stanowią część stworzenia. Stąd w określone dni, na przykład w święto św. Franciszka z Asyżu, odprawiane są obrzędy błogosławieństwa zwierząt. Są to modlitwy za zwierzęta, ale także uwielbienie Boga wraz z całym stworzeniem.
- Szczegóły
- Kategoria: Liturgia
- Odsłony: 3702
Prezentujemy propozycję nabożeństwa Słowa Bożego z wykorzystaniem tekstów Pisma św. o wodzie. Wyraża ono biblijną historię wody oraz naszą wdzięczność za ten dar. Nabożeństwo to zrealizowaliśmy w terenie, ale można jes również zorganizować w kościele lub innym pomieszczeniu.
- Szczegóły
- Kategoria: Liturgia
- Odsłony: 5898
Czy błogosławimy przyrodę i jej mieszkańców? Czy są teksty modlitewne i liturgiczne, ktore możemy zabrać ze sobą w... plener. Prezentujemy obrzęd błogosławieństwa pól, zasiewów i pastwisk, przede wszystkim jako słowa wdzięczności wobec Boga, który stworzył cały świat przyrody. Wyraża się w nim nasza pamięć o dobrodziejstwach otrzymanych od Stwórcy. Warto zabrać jego treść w wakacyjne wyprawy i dalekie wędrówki jako propozycję liturgii lub po prostu tekst do osobistej modlitwy. Czerwiec to najlepsza pora, aby chwalić stworzenie. A jak pisał św. JP2: Ewangelia to... radość ze stworzenia!
Czytaj więcej: Błogosławieństwo przyrody - czyli jak dziękować za stworzenie?
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec