
- Szczegóły
- Kategoria: Piszą inni
- Odsłony: 837
Czyńcie ziemię kochaną! – to tytuł rozmowy z o. dr. Stanisławem Jaromi OFMConv, przewodniczącym REFA. Ukazała się ona w „Ekologii” – branżowym kwartalniku Polskiej Izby Ekologii. Izba działa od ponad 20 lat i skupia prawie 130 podmiotów, głównie przedsiębiorców, dla których poprawa stanu środowiska i przyroda są niezwykle ważne. Jej autorem jest Wojciech Stawiany, ekspert Polskiej Izby Ekologii i redaktor magazynu. Historia REFA, ekologia integralna, ekumenia, działania ludzi Kościoła czy możliwości wspólnych działań – to niektóre poruszone tematy. Polecamy!
- Szczegóły
- Kategoria: Piszą inni
- Odsłony: 843
Jak rozumieć hasło „czyńcie sobie ziemię poddaną”? Czym jest wielka opcja pro life? Kto potrafi rozróżnić różne rodzaje konsumpcji? Jak rozwija się ekologiczna debata we współczesnym Kościele? I jak odczytać swoje powołanie w ruchu ekologicznym? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera wywiad dla thinkzine „Nowa Konfederacja”. Ukazał się on pod tytułem „Każdy z nas powinien przeżyć swoje nawrócenie ekologiczne”. „NK” chce być medium misyjnym, tworzonym przez obywateli – dla obywateli, które koncentruje się na tematyce politycznej o znaczeniu strategicznym. Polecamy!
Czytaj więcej: Nowa Konfederacja rozmawia z o. Stanisławem Jaromi
- Szczegóły
- Kategoria: Piszą inni
- Odsłony: 819
Najtrudniej nam dbać o przyrodę na cmentarzach. Ilość okropnych, plastikowych kwiatów i coraz większych zniczy jest porażająca. A przecież chrześcijanin powinien szanować przyrodę - mówi o. Stanisław Jaromi, franciszkanin, ekolog, filozof. Odpowiada na pytania Jolanty Tęcza-Ćwierz z Gazety Krakowskiej, gdzie tekst ukazał się 29.10.2021 pt. „Kto szanuje środowisko naturalne, szanuje też człowieka”. Zapraszamy do jego lektury i refleksji nad ekologią chrześcijan, wojnami i grzechami ekologicznymi czy nad projektem „Mniej znaczy więcej. W domu, w parafii, na cmentarzu”…
Czytaj więcej: Wywiad o. Stanisława Jaromi przed świętem zmarłych i COP26
- Szczegóły
- Kategoria: Piszą inni
- Odsłony: 742
Trwa szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Uczestniczy w nim delegacja watykańska i liczni katolicy. Lobbuje Franciscans International oraz siostry i bracia z franciszkańskiej inicjatywy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Jest tam także Patryk Białas z REFA. Ale aktualne zostaje pytanie: dlaczego angażujemy się w takie działania? Co katolicy mogą dodać do debaty o zmianach klimatycznych i ich wpływie na świat współczesny? Co o tym mówi papież Franciszek?... Oto próba odpowiedzi Anny C. Gutiérrez z jednej z licznych wspólnot Laudato si’. Zapraszamy do debaty!
Czytaj więcej: Dlaczego katolicy troszczą się o zmiany klimatu?
- Szczegóły
- Kategoria: Piszą inni
- Odsłony: 854
Tekst nosi tytuł: jak świat ma być zdrowy, jeśli nie chcemy, by Ziemia była domem dla wszystkich? I w leadzie zapowiada: „Jak świat może być zdrowy – również w sensie ekologicznym – jeżeli my, jako społeczność ludzka, tak bardzo chorujemy i nie chcemy, by Ziemia była wspólnym gościnnym domem dla wszystkich?” – pyta o. Stanisław Jaromi OFMConv. Franciszkanin od lat zaangażowany w aktywność ekologiczną w rozmowie z KAI opowiada o pozytywnych i negatywnych elementach recepcji encykliki Laudato si’ w Polsce oraz roli świeckich. Tekst zawiera też mocny apel w sprawie konfliktu na Świętym Krzyżu...
Czytaj więcej: Wywiad z o. Stanisławem Jaromi dla KAI z okazji święta Patrona Ekologów