
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Trudne mamy czasy dla dialogu. Milenijny optymizm, który towarzyszył nam na przełomie wieków, został skutecznie zniszczony przez kolejne konflikty, wojny, prześladowania i działania terrorystyczne. Jak wygląda to w relacji ekolodzy–Kościół katolicki? – to pytanie z książki „Kościół w dobie antropocenu”. Tym i innym aktualnym kwestiom była poświęcona dyskusja panelowa w Lublinie. Uczestniczyło w niej trzech autorów publikacji Michał Wyrostkiewicz, Zbigniew Wróblewski i o. Stanisław Jaromi. Całość świetnie prowadził ks. Rafał Pastwa. Oto krótkie info o tym spotkaniu oraz wcześniejszym w Żywcu.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
W Warszawie 16 lutego 2023 miało miejsce spotkanie laureatów Nagrody im. ks. bpa Romana Andrzejewskiego przyznawanej osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. Wśród nich laureata z 2015 r. o. dr Stanisława Jaromi. Tym razem podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich nagrodę za rok 2022 wręczono Januszowi Bylińskiemu, działaczowi NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, organizatorowi pierwszych dożynek, byłemu ministrowi rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Oto nasza relacja…
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Polak jako katolik, Europejczyk i ekolog – to obraz jaki wyłania się z badań jakie przeprowadziła pracownia ARC na zlecenie Fundacji Futura Iuventa. Były przedstawione podczas sympozjum „Creatio continua” na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz szeroko omówione w Tygodniku Powszechnym przez red. Edwarda Augustyna. Prezentujemy u nas najważniejsze dane nt. zbadanych ekologicznych intuicji Polaków oraz komentarze bp Damiana Muskusa i o. Stanisława Jaromi. Czy proekologiczne deklaracje katolików mogą być owocem wielu lat organicznej pracy aktywistów? także tych działających od 40 lat w REFA?…
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Przed nami trzyletnie obchody franciszkańskiego jubileuszu (2023–2026), który upamiętnia osiemsetlecie reguły franciszkańskiej i pierwszych jasełek w Greccio (2023), stygmatów (2024), Pieśni stworzenia (2025) i śmierci Franciszka (2026). Liczne wydarzenia będą zarówno na poziomie międzynarodowym i międzyfranciszkańskim, jak i lokalnym. REFA i Komisja ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony sStworzenia włączają się obchody i promują w tym roku Projekt Greccio 800. Inauguracja miała miejsce 8 stycznia 2023 r. koncertem w kościele franciszkańskim w Radomsku. Wystąpił zespół wokalny Appassionata.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Polacy potrzebują prawdziwej i mądrej edukacji ekologicznej, bo często temat ten bywa zawłaszczany przez ideologie – to jeden z wniosków konferencji Gratias Domine organizowanej przez Zespół Laudato si’ Episkopatu Polski, która odbyła się online 10.10.2022. W efekcie w katolickim tygodniku Niedziela (oraz na portalu magazynu) realizowany jest cykl tekstów nt. różnych aspektów ekologii, zdrowia, ekoetyki i zdrowego środowiska. Na początku postawiono pytanie: co zrobiliśmy ze światem powierzonym nam przez Boga? I w odpowiedzi czytaliśmy: za dużo betonu, za mało wody!
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Minął piękny jubileusz ks. prof. Macieja Ostrowskiego, honorowego członka REFA, twórcy sympozjum „Sacrum i przyroda”. Obchodził swoje 70 urodziny, 40 lat pracy naukowo-dydaktycznej, dziękując również za 45 lat kapłaństwa. Jubileusz uczciliśmy spotkaniem i konferencją w Krakowie z wręczeniem przygotowywanej Księgi okolicznościowej i zjazdem jego współpracowników, uczniów, przyjaciół i bliskich. Jubilat jest sekretarzem Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, turystą zaangażowanym w prowadzenie wycieczek, szkolenia przewodników wycieczkowych, ratownikiem GOPR i członkiem PTTK.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Akcja była prezentowana na konferencji organizowanej przez REFA i KAI w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28.09.2022 pt. „Od Odry do Tybru i Amazonii – ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie”. Udział w niej wzięli przedstawiciele głównych inicjatyw ekologicznych w Kościele w Polsce, a wprowadzenie w temat przygotował o. Stanisław Jaromi. O akcji mówił Ernest Rudnicki, dendrolog z Radomska. Szeroko prezentuje temat w wywiadzie dla KAI. Mówiąc o betonozie i utrzymaniu zabytkowych drzew, apeluje o troskę o przyrodę, w tym drzewa rosnące na cmentarzach i przykościelnych placach.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
„Od Odry do Tybru i Amazonii – ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie” to tytuł konferencji organizowanej przez REFA i KAI w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski 28.09.2022 r. z okazji Czasu dla Stworzenia, przed świętem św. Franciszka. Udział wzięli przedstawiciele głównych inicjatyw ekologicznych w Kościele w Polsce, a wprowadzenie w temat przygotował o. Stanisław Jaromi. „Potrzeba współpracy świata polityki, gospodarki i ludzi Kościoła po to, by uratować ten fragment świata, za który w Polsce jesteśmy odpowiedzialni” – mówił franciszkanin i wyjaśniał m.in.: kim są tzw. „zieloni chrześcijanie”.
Czytaj więcej: Ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie – konferencja w Warszawie
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Katastrofa na Odrze pokazała nam, jak kruche są rzeczne ekosystemy. I ile zła można wyrządzić sobie nawzajem i całej przyrodzie. Skala zniszczeń jest wielka, przygnębienie proporcjonalne, ale może w zalewie złych wiadomości poszukajmy jakiejś nadziei. Jako REFA byliśmy w kilku miejscach nad Odrą w Czechach i w Polsce z modlitwą o nawrócenie ekologiczne. Prosiliśmy też Pana Stworzenia o opiekę nad rzeką, zagrożonymi polskimi ekosystemami, o błogosławieństwo dla ekologów, przyrodników i aktywistów oraz o siły do naprawy życia i postępowania dla wszystkich Polaków. Oto fotorelacja.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec